Τμήμα Οφθαλμικών Φλεγμονών και Ραγοειδούς Χιτώνα

Το νέο τμήμα ασχολείται αποκλειστικά με τις οφθαλμικές φλεγμονές από τις απλούστερες μορφές που προσβάλουν την επιφάνεια του ματιού (επισκληρίτιδα – επιπεφυκίτιδα) μέχρι βαριές φλεγμονές στο εσωτερικό του βυθού (πρόσθιες – οπίσθιες ραγοειδίτιδες, Σύνδρομο Αδαμαντιάδη - Bechet κλ.π.).

Υπό τη διεύθυνση του κυρίου Ζαφειράκη Παναγιώτη ( Fellow of Harvard Medical School, Σχολή οφθαλμικών φλεγμονών υπό τον Steven Foster ), γίνεται εξατομικευμένη παρακολούθηση ακόμα και των πλέον πολύπλοκων φλεγμονωδών καταστάσεων και εφαρμογή θεραπευτικών πρωτοκόλλων εκτεινόμενων από την απλή χρήση στεροειδών (κορτικοθεραπεία) μέχρι την εφαρμογή νέων βιολογικών παραγόντων και ανοσοκατασταλτικών φαρμάκων.

Την πολύχρονη εμπειρία του κυρίου Ζαφειράκη Παναγιώτη στο θέμα των φλεγμονών πλαισιώνουν το υπερεξειδικευμένο εργαστήριο του Athens Eye Hospital με δυνατότητα ανάλυσης υγρού από το εσωτερικό του ματιού (υδατοειδές υγρό ή δείγμα υαλοειδούς) καθώς και η υψηλούς βεληνεκούς χειρουργική ομάδα του Athens Eye Hospital για την αντιμετώπιση των επιπλοκών των φλεγμονωδών νοσημάτων.

Η χειρουργική ομάδα φλεγμονών αποτελείται από τον κύριο Ραλλάτο Χαράλαμπο,  εξειδικευμένο χειρουργό αμφιβληστροειδούς  ( Fellow of Harvard Medical School,  Σχολή οφθαλμικών φλεγμονών υπό τον Steven Foster )  και τον κύριο Ραλλάτο Γεράσιμο ( F. Fellow of Wills Eye Hospital ) ειδικό στην αντιμετώπιση οφθαλμικών φλεγμονών στα παιδιά.