Athens Eye Hospital - Innovation: W-Lens project.

Το Athens Eye Hospital ως ανάδοχος φορέας σε συνεργασία με το Εργαστήριο Οπτικής και Όρασης του Πανεπιστημίου Κρήτης αναπτύσσει μια νέα μέθοδο για τη βελτίωση της όρασης σε ασθενείς με κερατόκωνο.

Η νέα αυτή μέθοδος συνίσταται στην εμφύτευση ενός εξατομικευμένου φακικού ενδοφακού ο οποίος θα σχεδιάζεται με την αξιοποίηση δεδομένων που θα προέρχονται από  νέες διαγνωστικές μεθόδους και θα κατασκευάζεται ξεχωριστά για κάθε ασθενή.

Το ερευνητικό αυτό έργο, συνολικού προϋπολογισμού 952.260,00 Ευρώ χρηματοδοτείται στο πλαίσιο της πρόσκλησης «ΕΡΕΥΝΩ – ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ – ΚΑΙΝΟΤΟΜΩ» του Επιχειρησιακού Προογράμματος «Ανταγωνιστικότητα Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία».

Με την ολοκλήρωση του έργου, θα προκύψει η νέα χειρουργική μέθοδος για τη βελτίωση της όρασης των ασθενών με κερατόκωνο. Επιπροσθέτως, θα προκύψει και σημαντική νέα γνώση στο πεδίο της κατανόησης του ρόλου των οπτικών εκτροπών στην όραση των ασθενών με κερατόκωνο. Για την επίτευξη των στόχων του έργου, θα απαιτηθεί η κατασκευή ενός από τα καλύτερα συστήματα μελέτης της όρασης με προσαρμοστικά οπτικά (adaptive optics) διεθνώς και θα διερευνθούν νέες μέθοδοι σχεδίασης, κατασκευής και πιστοποίησης ενδοφακών.