Ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία το πρώτο International Cataract Training Course που διοργανώθηκε από το Ελληνικό Εκπαιδευτικό Ινστιτούτο στην Οφθαλμολογία και το Athens Eye Hospital, το οποίο έλαβε χώρα στις εγκαταστάσεις του νοσοκομείου στις 15/6 και 16/6 2012.

Το course διεξήχθη στα Αγγλικά και το παρακολούθησαν νέοι οφθαλμίατροι που προέρχονταν από την Βουλγαρία, τη Ρουμανία, τη Σερβία, την Αλβανία και την Ελλάδα. Ο αριθμός των συμμετεχόντων ήταν 65 οφθαλμίατροι.

Το εκπαιδευτικό course περιελάμβανε ομιλίες (Παρασκευή 15/6) από Έλληνες προσκεκλημένους οφθαλμιάτρους και από τους ιατρούς του Athens Eye Hospital. Οι ομιλίες αφορούσαν στην χειρουργική του καταρράκτη, από τις βασικές γνώσεις σε όλα τα στάδια και τους χειρουργικούς χρόνους έως την εμβάθυνση σε ειδικότερα θέματα, όπως επιπλοκές, ειδικοί premium ενδοφακοί, παιδιατρικός καταρράκτης κτλ. Το κάθε θέμα αναλύθηκε διεξοδικά και ακολούθησε συζήτηση.

Το Σάββατο 16/6 από τις 9.00 το πρωί μέχρι τις 20.00 το βράδυ ακολούθησε η πρακτική άσκηση στην χειρουργική του καταρράκτη. Οι εκπαιδευόμενοι ιατροί χωρίστηκαν σε μικρές ομάδες. Η κάθε ομάδα έκανε άσκηση σε οργανωμένα wet labs με δύο χειρουργικά μικροσκόπια (Zeiss), εργαλεία και δύο μηχανήματα φακοθρυψίας (Millennium B&L), καθώς επίσης και στους δύο εξομοιωτές που διαθέτει το νοσοκομείο, μαθαίνοντας της φιλοσοφία της χειρουργικής του οφθαλμού. Τέλος, το rotation της άσκησης περιελάμβανε εκπαιδευτικά video ειδικών περιστατικών και επίδειξης χειρουργικών τεχνικών.

Το Ελληνικό Εκπαιδευτικό Ινστιτούτο στην Οφθαλμολογία και το Athens Eye Hospital φιλοδοξούν να γίνει θεσμός το International Cataract Training Course με συμμετοχή περισσότερων χωρών και συνεχή βελτίωση της παρεχόμενης εκπαίδευσης στους νέους ιατρούς. Ο θεσμός θα επεκταθεί και σε course που αφορούν στην χειρουργική του υαλοειδούς-αμφιβληστροειδούς.