Διάλεξη με θέμα "Οι εμβιομηχανικές ιδιότητες του κερατοειδή"

Την Τετάρτη 8/2/2012 δόθηκε διάλεξη στην βιβλιοθήκη του Athens Eye Hospital με προσκεκλημένο ομιλητή τον οφθαλμίατρο Δημήτριο Κυρούδη με θέμα "Οι εμβιομηχανικές ιδιότητες του κερατοειδή".

Κατά την ομιλία αναλύθηκαν οι ειδικές εμβιομηχανικές (biomechanics) ιδιότητες και η δομή του κερατοειδή καθώς πως αλλάζουν στην laser διαθλαστική χειρουργική.

Τέλος αναλύθηκε και η τεχνολογία που μελετά τις ιδιότητες αυτές σήμερα (Ocular Responce Analyser) καθώς και η νεότερη τεχνολογία (CORBIS) που αναμένεται πολύ σύντομα να δώσει περισσότερες πληροφορίες στο πως απαντά ο κερατοειδής στις διάφορες παθήσεις (πχ κερατόκωνος) και επεμβάσεις.

Την ομιλία παρακολούθησε πλήθος συνεργατών οφθαλμιάτρων και ειδικευομένων